Old Main steeple

NDSCS students earn awards at SkillsUSA Championships

07-21-2016
North Dakota State College of Science students recently earned top honors at the national SkillsUSA Championships.

Continue

Old Main

NDSCS Students Excel at North Dakota SkillsUSA Contest

06-01-2017
Students from the North Dakota State College of Science received a number of awards at the North Dakota SkillsUSA State Leadership and Skills Conference.

Continue

NDSCS Students Excel at North Dakota SkillsUSA Contest

Old Main steeple
04-17-2018

Students from the North Dakota State College of Science received a number of awards at the North Dakota SkillsUSA State Leadership and Skills Conference, which was held at NDSCS earlier this month. By achieving gold medals at the state level, 14 of these students qualified to compete in their respective categories at the national SkillsUSA Championships, which will be held in Louisville, Ky. in June.

The NDSCS students who received gold, silver or bronze medals at the state competition include:

ALASKA
Fairbanks: 
Keegan Chapin, Automotive Service Technology, Bronze

MINNESOTA
Battle Lake: 
Caleb Bellig, Welding Fabrication, Gold
Cyrus: Eric Larson, Electrical Construction Wiring, Gold
Frazee: Ryan Bade, Collision Repair Technology, Gold
Moorhead: John Baumgardner, CNC Technician, Bronze
Sartell: Cole Mortiz, Welding, Gold
Spicer: Trey Johnson, Plumbing, Silver
Spring Grove: Mitch Anderson, Welding Fabrication, Gold

NORTH DAKOTA
Bismarck:
 Tanner Klein, Power Equipment Technology, Gold
Dickinson: John Heidt, CNC Turning Specialist, Gold; Shelby Kilwein, Diesel Equipment Technology, Silver; Caleb Krebs, Diesel Equipment Technology, Gold
Fargo: Chandler Rheault, Welding Sculpture, Gold; Rebecca Roberts, Welding Sculpture, Silver
Jamestown: Kyle Schumacher, Automotive Service Technology, Gold; Dylan Staloch, Automotive Refinishing Technology, Gold
Lisbon: Cassie Witte, Culinary Arts, Gold
Milnor: Taylor Busche, Plumbing, Gold
Minot: Mason Bahl, Welding, Silver; Henry Lemar, Automotive Service Technology, Silver
Napoleon: Jake Bakken, Plumbing, Bronze
Oakes: Brittney Harty, Culinary Arts, Silver
Rugby: Ethan Clements, Welding Fabrication, Gold
West Fargo: Joe Shook, CNC Milling Specialist, Bronze
Wahpeton: Austin Berger, Automotive Refinishing Technology, Silver
Walcott: Jordan Mead, Diesel Equipment Technology, Bronze
Williston: Steven Fixen, Electrical Construction Wiring, Silver

SOUTH DAKOTA
Aberdeen: 
Schyler Kumpf, Collision Repair Technology, Bronze

NDSCS students earn awards at National SkillsUSA Championships

Old Main at night
09-07-2018

Three students from the North Dakota State College of Science earned medals at the national SkillsUSA Championships this summer.

  • Tanner Klein, a Powersports Technology student from Bismarck, N.D., earned a gold medal in the Power Equipment Technology category. This contest tested student skills in all areas of this technology, including two- and four-cycle engines and the related theories that go along with them, drive trains, hydraulics, wiring schematics and customer service.
  • Chandler Rheault, a Welding Technology student from Fargo, N.D., secured a silver medal in the Welding Sculpture category. Welding Sculpture contestants demonstrate their ability to develop a design and produce a welding sculpture of that design, as well as deliver a presentation regarding all aspects of the design creation.
  • John Heidt, a Precision Machining Technology student from Dickinson, N.D., received a bronze medal in the CNC Turning Specialist category. In this contest, contestants are assessed on their ability to write Computer Numeric Control (CNC) turning and milling programs, interpret prints, and measure/gage parts.

The SkillsUSA Championships took place as part of the SkillsUSA 54th annual National Leadership and Skills Conference (NLSC), a showcase of career and technical education students. During the week, more than 6,300 career and technical education students competed hands-on in 102 different trade, technical and leadership fields.

NDSCS and Open Road Honda to host Powersports Technology Open House

Powersports Technology
03-01-2019

North Dakota State College of Science and Open Road Honda will host a Powersports Technology Open House on Friday, March 8 at the Open Road Honda dealership, located at 4120 Memorial Highway in Mandan, N.D. The open house will be held from 12-6 p.m. and is open to anyone interested in learning more about a career in Powersports Technology.

During the Powersports Technology Open House, powersports technicians from Open Road Honda will present demonstrations and discuss their careers in the powersports technology field, and representatives from North Dakota State College of Science will be available to discuss the College’s Powersports Technology program, including admission requirements and program curriculum.

NDSCS Students Excel at North Dakota SkillsUSA Contest

Old Main
05-09-2019

Students from the North Dakota State College of Science received a number of awards at the North Dakota SkillsUSA State Leadership and Skills Conference, which was held at NDSCS in April. By achieving gold medals at the state level, 13 of these students qualified to compete in their respective categories at the national SkillsUSA Championships, which will be held in Louisville, Ky. in June.

The NDSCS students who received gold, silver or bronze medals at the state competition include:

NORTH DAKOTA
Bismarck:
 Morgan Berg, Welding, Silver; Charlie Jacobson, Welding Fabrication, Gold; Tanner Klein, Motorcycle Service Technology, Gold; Summer Peterson, Culinary Arts, Gold; Kolby Wetch, Diesel Equipment Technology, Gold
Dickinson: Jakob Ohl, Automotive Service Technology, Gold
Fargo: Dylan Erdmann, CNC Turning Specialist, Bronze; Bryan Sholts, Power Equipment Technology, Gold
Granville: Chase Brodehl, Plumbing, Gold
Jamestown: Dillon Bischoff, Diesel Equipment Technology, Silver; Nate Klose, HVAC, Silver; Jason Schulte, HVAC, Bronze
Lidgerwood: Daniel Novotny, Automotive Service Technology, Bronze
Mandan: Trae Bennett, Welding Fabrication, Gold
Rolette: Tanner Anderson, Diesel Equipment Technology, Bronze
South Heart: Oliver Kelly, Plumbing, Silver
Wahpeton: Drew Bajumpaa, HVAC, Gold
Williston: Steven Fixen, Electrical Construction Wiring, Gold

MINNESOTA
Barnesville: 
Jalen Plath, Power Equipment Technology, Silver; Tyler Stage, Power Equipment Technology, Bronze
East Grand Forks: Nick Jundt, Welding Fabrication, Gold
Fergus Falls: Jack Jacobs, Welding, Gold
Frazee: Ryan Roble, Electrical Construction Wiring, Silver
Hallock: Carson Thorsteinson, CNC Technician, Gold
Ortonville: Travis Kellen, Welding, Bronze

MONTANA
Glendive:
 David Rennie, Automotive Service Technology, Silver

WISCONSIN
Durand: 
Mike Burda, CNC Milling Specialist, Silver