Tom Bakewell

Diesel Technology
Instructor
701-671-2332
tom.bakewell@ndscs.edu
Wahpeton
Bisek Hall 159
Todd Kunkel

Todd Kunkel

Diesel Technology
Instructor
701-671-2560
todd.r.kunkel@ndscs.edu
Wahpeton
Bisek Hall 173
James Hartzell

James Hartzell

Diesel Technology
Assistant Professor
701-671-2567
james.hartzell@ndscs.edu
Wahpeton
Bisek 165
Patrick Anderson

Patrick Anderson

Diesel Technology
Transportation
Diesel Instructor
701-671-2327
patrick.m.anderson@ndscs.edu
Wahpeton
Bisek Hall 159
Old Main steeple

NDSCS students earn awards at SkillsUSA Championships

07-21-2016
North Dakota State College of Science students recently earned top honors at the national SkillsUSA Championships.

Continue

AED Foundation Accredits North Dakota State College of Science Diesel Programs

Bisek Hall
04-26-2017

The AED Foundation presented Certificates of Accreditation for the Diesel Technology-Komatsu A.A.S. Degree Program and Re-Accreditation of the Diesel Technology-General and Caterpillar Dealer Service Technician A.A.S. Degree Programs at North Dakota State College of Science. “We are pleased that you have chosen to demonstrate your commitment to academic excellence and continuous improvement through the accreditation process,” stated AED Foundation President Robert Henderson.

Accreditation by The AED Foundation signifies to equipment industry stakeholders that NDSCS’ programs have met rigorous industry-specific national construction equipment technical standards. It further signifies to current and prospective students that NDSCS programs provide the best in diesel-equipment technical education as defined by the industry they serve.

The term of accreditation is five years starting from the date shown on the Certificates of Accreditation. The AED Foundation relies on the awardee to maintain the standards upon which these accreditations were granted, and continue serving students with excellence. The AED Foundation currently lists 42 diesel technician programs at 32 Accredited Colleges throughout the United States and Canada. The AED Foundation recently recognized their first High School Program in Anne Arundel County, Maryland earlier this month.

“The AED Foundation is dedicated to developing and improving construction equipment industry partnerships that meet the mutual needs of local dealers, manufacturers and technical colleges,” stated AED Foundation Chairman Denny Vander Molen. “We are proud to be affiliated with North Dakota State College of Science through these accreditations, and wish ongoing success for your fine programs.”

NDSCS Students Excel at North Dakota SkillsUSA Contest

Old Main
06-01-2017

Students from the North Dakota State College of Science received a number of awards at the North Dakota SkillsUSA State Leadership and Skills Conference, which was held in Bismarck this spring. By achieving gold medals at the state level, 14 of these students qualified to compete in their respective categories at the national SkillsUSA Championships, which will be held in Louisville, Ky. in June.

The NDSCS students who received gold, silver or bronze medals at the state competition include:

COLORADO
Evans:
 Jessica Starkey, Motorcycle Service Technology, Silver

MINNESOTA
Cottage Grove:
 Alex Johnson, Welding, Silver
Fergus Falls: Jared Christenson, Electrical Construction Wiring, Silver; Richard Grimm, Welding Fabrication, Gold; Mason Tell, Automotive Service Technology, Bronze; Jared Wick, Culinary Arts, Bronze
Frazee: Ryan Bade, Collision Repair Technology, Gold
Moorhead: Chantel Hamann, Power Equipment Technology, Gold
Sartell: Cole Moritz, Welding Fabrication, Silver
Spring Grove: Mitchell Anderson, Welding Fabrication, Gold
Wheaton: Brayden Lampe, Welding Fabrication, Gold

MONTANA
Sidney: 
Sean Lofthus, Welding Sculpture, Silver

NORTH DAKOTA
Argusville: Noah Trangsrud, Welding Fabrication, Silver
Bismarck: Tony DaSilva, Welding Sculpture, Bronze
Cando: Larry MacDonald, Automotive Service Technology, Silver
Des Lacs: Jonathan Fritel, CNC Technician, Gold
Dickinson: Shelby Kilwein, Diesel Equipment Technology, Bronze
Fargo: Joe Brunner, Culinary Arts, Gold; Chandler Rheault, Welding Sculpture, Gold
Grafton: Justin Simon, Welding, Gold
Jamestown: Kyle Schumacher, Automotive Service Technology, Gold
Lisbon: Cassie Witte, Culinary Arts, Silver
Marion: Greg Lahlum, Diesel Equipment Technology, Gold
New Rockford: Colten Schafer, Welding Fabrication, Silver
Rugby: Kurt Pfau, Diesel Equipment Technology, Silver
Strasburg: Trent Mattern, Motorcycle Service Technology, Gold
Valley City: Brandon Compson, CNC Turning Specialist, Gold
Williston: Ryan Hellen, Electrical Construction Wiring, Gold; Cullen Weigel, Electrical Construction Wiring, Bronze

SOUTH DAKOTA:
Herreid:
 Josh Orth, Motorcycle Service Technology, Bronze

NDSCS Students Excel at North Dakota SkillsUSA Contest

Old Main steeple
04-17-2018

Students from the North Dakota State College of Science received a number of awards at the North Dakota SkillsUSA State Leadership and Skills Conference, which was held at NDSCS earlier this month. By achieving gold medals at the state level, 14 of these students qualified to compete in their respective categories at the national SkillsUSA Championships, which will be held in Louisville, Ky. in June.

The NDSCS students who received gold, silver or bronze medals at the state competition include:

ALASKA
Fairbanks: 
Keegan Chapin, Automotive Service Technology, Bronze

MINNESOTA
Battle Lake: 
Caleb Bellig, Welding Fabrication, Gold
Cyrus: Eric Larson, Electrical Construction Wiring, Gold
Frazee: Ryan Bade, Collision Repair Technology, Gold
Moorhead: John Baumgardner, CNC Technician, Bronze
Sartell: Cole Mortiz, Welding, Gold
Spicer: Trey Johnson, Plumbing, Silver
Spring Grove: Mitch Anderson, Welding Fabrication, Gold

NORTH DAKOTA
Bismarck:
 Tanner Klein, Power Equipment Technology, Gold
Dickinson: John Heidt, CNC Turning Specialist, Gold; Shelby Kilwein, Diesel Equipment Technology, Silver; Caleb Krebs, Diesel Equipment Technology, Gold
Fargo: Chandler Rheault, Welding Sculpture, Gold; Rebecca Roberts, Welding Sculpture, Silver
Jamestown: Kyle Schumacher, Automotive Service Technology, Gold; Dylan Staloch, Automotive Refinishing Technology, Gold
Lisbon: Cassie Witte, Culinary Arts, Gold
Milnor: Taylor Busche, Plumbing, Gold
Minot: Mason Bahl, Welding, Silver; Henry Lemar, Automotive Service Technology, Silver
Napoleon: Jake Bakken, Plumbing, Bronze
Oakes: Brittney Harty, Culinary Arts, Silver
Rugby: Ethan Clements, Welding Fabrication, Gold
West Fargo: Joe Shook, CNC Milling Specialist, Bronze
Wahpeton: Austin Berger, Automotive Refinishing Technology, Silver
Walcott: Jordan Mead, Diesel Equipment Technology, Bronze
Williston: Steven Fixen, Electrical Construction Wiring, Silver

SOUTH DAKOTA
Aberdeen: 
Schyler Kumpf, Collision Repair Technology, Bronze