Student Recognition Ceremony

5-11-2017 - 5-11-2017
Time: 7:00PM - 8:00PM

Location: Harry Stern and Ella Stern Cultural Center

Press Control F (PC) or Command F (Mac) to search for a name. If you find an error on this page, please notify us immediately by email at: NDSCS.StudentLife@NDSCS.edu

Involvement & Leadership Awards

Bronze Award Recipients

Brantley Anderson, Liberal Arts

Mackenzie Baril, Pharmacy Technician

Katrina Goodhart, Occupational Therapy Assistant

Ryan Hellen, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Kody Lohse, Business Management

Benjamin Olson, Liberal Arts

Allison Rosenkrans, Liberal Arts

Shelby Schwab, Business Management

Cynthia Uhren, Business Management

Amy Young, Liberal Arts

Silver Award Recipients

James Batemon III, Liberal Arts

Joe Brunner, Culinary Arts

Breanda Bursheim, Occupational Therapy Assistant

Tin Cheong, Business Management

Gach Gach, Liberal Arts

Mikayla Gessell, Liberal Arts

Brian Givens, Liberal Arts

Chantel Hamann, Powersports Technology

Jake Johnson, Liberal Arts

Elliot Kane, Liberal Arts

Brandon Kaste, Business Management

Justin Lupkes, Business Management

Alexandra Meuchel, Culinary Arts

Thomas Nelson, Agriculture

Garrett Pemelton, Liberal Arts

Justine Sanderson, Occupational Therapy Assistant

Taisyn St. Claire, Culinary Arts

Jessica Starkey, Powersports Technology

Brooke Thomas, Culinary Arts

Ryne Uhrich, Automotive Technology

Jared Wick, Culinary Arts

Gold Award Recipients

Kyle Anderson, John Deere Technology

Lottie Augedahl, Health Information

Leah Barnes, Liberal Arts

Elizabeth Brown, Liberal Arts

Nathan Dahl, Architectural Drafting & Estimating Technology

Bailee Gulseth, Dental Hygiene

Tyler Hauck, Construction Management Technology

Terianne Itzen, Dental Hygiene

Hope Krumm, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Greg Lahlum, Diesel Technology

Nathan Longlet, Architectural Drafting & Estimating Technology

Daniel Paluck, Liberal Arts

Baylee Pauling, Business Management

Mason Rademacher, Liberal Arts

Hazae’Lee Sellers, Liberal Arts

Brooke Tayer, Occupational Therapy Assistant

Silas Torkelson, Agriculture

Ian Uhrich, Liberal Arts

Kate Williams, Liberal Arts

Science of Leadership Awards

Lane Berger, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Elizabeth Brown, Liberal Arts

Breanda Bursheim, Occupational Therapy Assistant

Georges Creve-Coeur, Diesel Technology

Samantha Hasbargen, Dental Hygiene

Shanda Hayden, Dental Hygiene

Cynthia Heinis, Liberal Arts

Addison Helgaas, Liberal Arts

Heather Heyerman, Business Management

Kody Lohse, Business Management

Logan Meyer, Liberal Arts

Mason Rademacher, Liberal Arts

Lee Reinowski, Architectural Drafting & Estimating Technology

Riley Thoma, Dental Hygiene

Megan Wilt, Dental Assisting

Phi Theta Kappa

Celeste Aberle, Associate in Science in Nursing

Justin Bauer, John Deere Tech

Matthew Berndt, Liberal Arts

Joey Boutain, Liberal Arts

Georges Creve-Coeur, Diesel Tech

Brandon Eckholm, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Jimi Fogle, Information and Communications Technology

Emily Gault, Liberal Arts

Julian Goracke, Business Management

Pamela Guiles, Practical Nursing

Ryan Hellen, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Ryan Kain, John Deere Tech

Jolene Kerr, Liberal Arts

Heather Kniss, Associate in Science in Nursing

Tyler Kolden, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Aurelio Lara-Ruiz, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Andrea Locklear, Practical Nursing

Lane Malingen, Information and Communications Technology

Kenzie Markwardt, Pharmacy Technician

Alexa Merkens, Business Management

Baylee Pauling, Business Management

Jamie Peterson, Occupational Therapy Assistant

Levi Preston, Practical Nursing

Robin Prince, Practical Nursing

Mason Rademacher, Liberal Arts

Michael Radig, Agriculture

Christopher Samuels, Information and Communications Technology

Nathan Schmit, Liberal Arts

Ali Schoneman, Business Management

Hazae’LeeSellers, Liberal Arts

Brady Snell, Business Management

Greyson Stedman, John Deere Tech

Megan Steinmetz, Pharmacy Technician

Hannah Tolbert, Liberal Arts

Cynthia Uhren, Business Management

Jared Wahl, Liberal Arts

Jessica Warner, Practical Nursing

Scholastic Achievement Awards

Alyssa Affield, Occupational Therapy Assistant

Brian Ahrendt, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Julia Anderson, Paramedic (EMT) Technology

Cahri Anderson, Associate in Science in Nursing

Ashton Arnhalt, Practical Nursing

Megan Baker, Paramedic (EMT) Technology

Hannah Baker, Dental Hygiene

Leah Barnes, Liberal Arts

James Batemon III, Liberal Arts

Justin Bauer, John Deere Tech

Cody Berg, Welding Technology

Justin Bergeron, Electrical Technology

Matthew Berndt, Liberal Arts

Avery Biewer, Liberal Arts

Deric Bohn, Diesel Technology

Joey Boutain, Liberal Arts

Jacob Briss, Welding Technology

Elizabeth Brown, Liberal Arts

Aaron Bubach, John Deere Tech

Ali Buechler, Dental Hygiene

Jacob Burckhard, Construction Management Technology

Melissa Byer, Culinary Arts

Shannon Calva-Holeton, Liberal Arts

Kindra Cannon, Occupational Therapy Assistant

Tin Cheong, Business Management

Brianna Close, Liberal Arts

John Colvin, Paramedic (EMT) Technology

Thomas Connell, Paramedic (EMT) Technology

Georges Creve-Coeur, Diesel Technology

Rylee Cygan, Liberal Arts

Nathan Dahl, Architectural Drafting and Estimating Technology

Katrina Dahlgren, Dental Hygiene

Kody Danielson, Welding Technology

Anthony DaSilva, Welding Technology

Erika Differding, Business Management

Noah Dobmeier, Business Management

Tochukwu Eche, Occupational Therapy Assistant

Brandon Eckholm, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Todd Elfman, Paramedic (EMT) Technology

Jimi Fogle, Information and Communications Technology

Dillan Folkerts, Paramedic (EMT) Technology

Andrew Fraser, Diesel Technology

Riley Gainsforth, Diesel Technology

Sara Galbraith, Pharmacy Technician

Isaiah Gardell, Welding Technology

Emily Gault, Liberal Arts

Julian Goracke, Business Management

Michael Gores, Caterpillar Dealer Service Technician

Chantel Granum, Culinary Arts

Richard Grimm, Welding Technology

Zachary Grunewald, Auto Body Repair and Refinishing Technology

Pamela Guiles, Practical Nursing

Jayden Haider, Construction Management Technology

Emily Halleen, Paramedic (EMT) Technology

Justin Hanson, Agriculture

Colton Hecker, Plumbing

Joshua Heise, Caterpillar Dealer Service Technician

Ryan Hellen, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Joshua Henderson, Building Construction Technology

Samuel Hendrickson, Electrical Technology

Shawn Hillen, Auto Body Repair and Refinishing Technology

Jared Hirning, Caterpillar Dealer Service Technician

Samuel Hollinger, Welding Technology

Laura Homan, Liberal Arts

Tyler Hoppe, Caterpillar Dealer Service Technician

Terianne Itzen, Dental Hygiene

Jonathan Jeffery, Paramedic (EMT) Technology

Eric Johanson, Construction Management Technology

Benjamin Johnson, Liberal Arts

Alex Johnson, Welding Technology

Shane Johnson, Electrical Technology

Kaitlyn Johnson, Dental Assisting

Jace Johnson, Caterpillar Dealer Service Technician

Cort Johnson, Caterpillar Dealer Service Technician

Ryan Kain, John Deere Tech

Trent Karel, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Austin Kelly, Agriculture

Mark Kempenich, Diesel Technology

Jolene Kerr, Liberal Arts

Logan Kisgen, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Austin Klein, Architectural Drafting and Estimating Technology

Heather Kniss, Associate in Science in Nursing

Carson Koble, Electrical Technology

Tyler Kolden, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Elizabeth Kossan, Associate in Science in Nursing

Justin Kotten, John Deere Tech

Logan Kramer, Electrical Technology

Kelly Krueger, Paramedic (EMT) Technology

Hope Krumm, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Christopher Kucera, John Deere Tech

Gregory Lahlum, Diesel Technology

Dustin Lakefield, John Deere Tech

Makenzie Lako, John Deere Tech

Aurelio Lara-Ruiz, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Tanner Larson, Caterpillar Dealer Service Technician

Isadore Lindberg, Diesel Technology

Ben Lindroos, John Deere Tech

Paige Lindstrom, Dental Assisting

Jake Lisburg, Diesel Technology

Andrea Locklear, Practical Nursing

Nathan Longlet, Architectural Drafting and Estimating Technology

Tara Loomer, Dental Hygiene

Lane Malingen, Information and Communications Technology

Nicole Manske, Paramedic (EMT) Technology

Kenzie Markwardt, Pharmacy Technician

Miranda Martinson, Architectural Drafting and Estimating Technology

Trent Mattern, Powersports Technology

Nathan Maus, John Deere Tech

Caitlin McConnell, Practical Nursing

Kari McIntyre, Paramedic (EMT) Technology

Alexa Merkens, Business Management

Dawn Mertz, Paramedic (EMT) Technology

Alexandra Meuchel, Culinary Arts

Dayna Miranowski, Associate in Science in Nursing

Logan Misialek, Caterpillar Dealer Service Technician

Colton Moe, John Deere Tech

David Novotny, Agriculture

Timothy O’Donnell, Liberal Arts

David O’Hara, Electrical Technology

Jarret Obenchain, Diesel Technology

Emilyn Oehler, Occupational Therapy Assistant

Hannah Olson, Dental Hygiene

Dominic Ourada, John Deere Tech

Trey Overby, Electrical Technology

Baylee Pauling, Business Management

Jamie Peterson, Occupational Therapy Assistant

Bryon Peterson, HVAC/R Technology

Matthew Phillips, Welding Technology

Levi Preston, Practical Nursing

Robin Prince, Practical Nursing

Mason Rademacher, Liberal Arts

Michael Radig, Agriculture

Jacob Refshaw, John Deere Tech

Dylan Ridl, Caterpillar Dealer Service Technician

Imelda Rios, Occupational Therapy Assistant

Tanner Rohde, Diesel Technology

Tyler Rowlan, Welding Technology

Katie Salo, Practical Nursing

Christopher Samuels, Information and Communications Technology

Rikki Schmidt, Dental Hygiene

Nathan Schmit, Liberal Arts

Ali Schoneman, Business Management

Shelby Schwab, Business Management

Christopher Schwartz, Paramedic (EMT) Technology

Carol Scott, Architectural Drafting and Estimating Technology

Hazae’Lee Sellers, Liberal Arts

Cade Shypkoski, Architectural Drafting and Estimating Technology

Bretni Sichmeller, Dental Hygiene

Wyatt Silliman, Electrical Technology

Justin Simon, Welding Technology

Carissa Sjolie, Dental Hygiene

Tanner Smedshammer, Business Management

Brady Snell, Business Management

Thomas Stach, Liberal Arts

Greyson Stedman, John Deere Tech

Kjersten Stegner, Plumbing

Anthony Steinke, Precision Machining Technology

Isaac Stone, Diesel Technology

Jessica Swanson, Paramedic (EMT) Technology

Chelsey Tandsater, Dental Hygiene

Brooke Tayer, Occupational Therapy Assistant

Brooke Thomas, Culinary Arts

Genevieve Thompson, Paramedic (EMT) Technology

Hannah Tolbert, Liberal Arts

Silas Torkelson, Agriculture

Cynthia Uhren, Business Management

Ryne Uhrich, Automotive Technology

Varney Vah, Information and Communications Technology

Lanae VanGerpen, Dental Hygiene

Megan Vesledahl, Dental Assisting

Gina Vigen, Liberal Arts

Dalton VonRuden, Liberal Arts

Jared Wahl, Liberal Arts

Veronica Webb, Associate in Science in Nursing

Mariah Weigel, Dental Assisting

Tyler West, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Shelby Westad, Paramedic (EMT) Technology

Evan Wheeler, Robotics, Automation and Mechatronics Technology

Jared Wick, Culinary Arts

William Widmer, Land Surveying & Civil Engineering Technology

Bryce Wiertzema, Building Construction Technology

Megan Wilt, Dental Assisting

Andrew Wold, John Deere Tech

Ashlee Wolf, Dental Assisting

Darnell Wollan, Health Information

Matty Wynn, Health Information

Chase Zenker, Liberal Arts

2016 All-North Dakota Academic Team

Elizabeth Brown, Liberal Arts

Leah Barnes, Liberal Arts

New Century Scholar Award

Leah Barnes, Liberal Arts

« Back

Oops! It appears your browser is no longer supported.

You have a few options from this point. The first and most recommended option would be to download one of the browsers below. If that is not possible, the second suggestion would be to update your current browser, you can follow the update link below for that. Otherwise, the site will still function in its current state, but in a limited capacity.

New Browsers

Updates

×