Archive

July, 2015

INFORUM: Making a Scene: Culinary student wins national competition

July 27, 2015

By Meredith Holt

When North Dakota State College of Science culinary arts student Stacey Rivers didn't get hollandaise sauce right the first time, she didn't give up. Instead, her instructor Kyle Armitage says, she went home and made about 20 more over the weekend until she perfected it.

That drive is what helped the 25-year-old Fargo woman place first in state competition and first in the national SkillsUSA competition last month in Louisville, Ky. Along with her gold medal, Rivers was offered a full scholarship to The Culinary Institute of America, other scholarships and prizes.

For years, NDSCS has been involved with SkillsUSA, which provides educational programs and competitions for people in skilled fields. This year, Rivers was among more than 6,000 who competed in 100 different areas at the championships.

"We've had students get several job offers as soon as they walk off the stage," says Armitage, who helped her prepare for the competition. "It's not only a good experience for the students who compete, but if you do well, there's a lot of potential as far as continuing education and career."

First, Rivers plans to complete NDSCS' two-year culinary arts program, driving the 45 minutes to Wahpeton each day of class. She also works at Rustica Eatery & Tavern in downtown Moorhead, where she's honing her skills under the leadership of some of the area's best chefs.

Before the busy fall semester starts, she sat down with The Forum to talk about food, cooking and competition.

Have you always enjoyed cooking?

I have. I've always been an avid Food Network watcher, and I would pick up food magazines from the grocery store.

I come from a big family, and when my mom was pregnant with my little brother and sister—the twins—she had bed rest for like, four months, and I was 13 to 14 at the time. So I started cooking the meals, and we would have a sit-down family dinner every night.

Do you have any signature dishes?

Chicken fajitas with soy and lime. I love sour cream, so I have to have sour cream with them.

Do you like competing?

I really do. It's very nerve-wracking, but I'm very systematic and organized, and I like planning. So like, the night before, they give you the required-ingredients list and then you have to type up a menu, then follow that pretty strictly. I stayed up all night and did a prep sheet of all the things I knew I needed to do.

What did you make at the national competition?

I did marinated tofu in an Asian-style salad, cream of mushroom and scallion soup and two entrees—flat-iron steak with roasted potatoes and sauteed beans and braised chicken in its own stock with gravy and couscous with split-pea relish.

How did you stay focused during the competition?

I went back to the fundamentals that I learned in school, because that's what my instructor Kyle would drive through my head. "Don't try anything crazy, just stick to the basics that you know and do them really, really well."

How did the awards ceremony go?

I placed first out of 28 people from around the country. I called my boyfriend right away and told him, then I told Kyle. There was a live feed of it on the Internet, and Kyle said he, his wife and their boys had just turned it on.

When you first started, did you have any idea you'd be this good?

No. I thought, "OK, I'm a quick learner, I can figure it out." Once I got into school, I was like, "This is great! I love this so much." I picked things up quickly.

What are your long-term goals for your career?

Eventually I'd like to open my own restaurant, or at least be the head chef of a restaurant.

Full article from inforum.com

More than 500 students graduate from NDSCS

July 22, 2015

The North Dakota State College of Science in Wahpeton, N.D., awarded degrees, diplomas and certificates to 538 Wahpeton, Fargo, N.D., and online graduates. Students from 16 states and two international countries, Canada and Ghana, graduated in 34 areas of discipline.

The graduates include:

ARIZONA
Coolidge: Martha Ibarra, A.A.S., Occupational Therapy Assistant

CALIFORNIA
Crescent City: Kathryn Gustafson, A.A.S., Practical Nursing
Los Angeles: Bradley Marx, A.A.S., Welding Technology

COLORADO
Fort Collins: Stephen Allmendinger, A.A.S., Diesel Technology

FLORIDA
Orlando: Kevin Estime, A.A., Liberal Arts

GEORGIA
Atlanta: Matthew Reasoner, A.A.S., Culinary Arts

ILLINOIS
Geneseo: Brandon Holevoet, A.A.S., John Deere Tech

MARYLAND
Poolesville: Sierra Fox, A.A.S., Agriculture

MINNESOTA
Alberta: Ethan Bruer, A.A.S., Agriculture
Alexandria: Alicen Johnson, A.S.N., Associate in Science in Nursing; David Krivanek, Certificate, Plumbing; Jesse Luetgers, A.A.S., HVAC/R Technology; Amber Pospisil, A.A.S., Occupational Therapy Assistant
Alvarado: Kristin Iverson, A.A.S., Practical Nursing Anoka: Chris Merschman, A.A.S., Diesel Technology
Appleton: Russell Pfaff, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Badger: Evie Lorenson, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Bagley: Taylor McCollum, Certificate, Welding Technology
Barnesville: Taylor Anderson, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Brian Butenhoff, A.A.S., Building Construction Technology; Nicole Halverson, A.A., Liberal Arts; Seth Martinson, Certificate, Welding Technology; Tyler Olson, A.A.S., Building Construction Technology
Battle Lake: Nicole Rilla, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Beardsley: Austin Fischer, A.A.S., Nanoscience Technology
Becker: Mason Olson, Certificate, Welding Technology
Bemidji: Brandon Carlson, A.A.S., Land Surveying and Civil Engineering Technology
Benson: John Baldwin, A.A.S., John Deere Tech
Big Lake: Connor Cusick, A.A.S., Diesel Technology
Bloomington: Lisa Olsson, A.A.S., Health Information
Brandon: Joshua Barsness, A.A.S., Land Surveying and Civil Engineering Technology; O'Ryan Bosek, A.A.S., Automotive Technology
Breckenridge: Amy Bellin, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Jiawei Deng, Certificate, Precision Machining Technology; Shelby Dohman, A.A.S., Business Management; Tyler Hasse, A.A.S., Business Management; Jennifer Hegge, A.A.S., Practical Nursing; Justin Jirak, A.A.S., Agriculture; Michael Jirak, A.A.S., Business Management; Brandon Johnson, A.A., Liberal Arts; Zebulen LeNoue, A.A.S., Agriculture; Travis Vold, A.A.S., Business Management
Brooklyn Park: Hollie Sorensen, A.A., Liberal Arts
Campbell: Lila Jacobson, A.A.S., Health Information
Champlin: Jack Fisher, A.A.S., Land Surveying and Civil Engineering Technology; Peter Fisher, A.A.S., Occupational Therapy Assistant
Cologne: Thomas Monroe, A.A.S., Powersports Technology
Comstock: Beau Brandt, Diploma, Diesel Technology
Cormorant: Jessica Hovelson, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Cottage Grove: Zachery Lagoon, Certificate, Auto Body Repair and Refinishing Technology
Crookston: Lucas Butler, A.A.S., Culinary Arts; Alexander Clauson, A.A.S., Agriculture; Derek Haggerty, A.A.S., John Deere Tech; Emma Magsam, A.A.S., Culinary Arts
Dent: Olivia Stoll, A.A., Liberal Arts
Dilworth: Lyndsie Anderson, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Jade Tigue, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Duluth: Johnny Woodard, A.A., Liberal Arts
East Grand Forks: Anthony Adensam, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology; Brock Smith, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Elbow Lake: Catherine Foss, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology; Stephanie Jennen, A.A.S., Business Management; Adam Kaye, A.S., Liberal Arts; Lucas LaValley, A.A.S., Information and Communications Technology
Erhard: Alec Davis, A.A.S., Electrical Technology
Evansville: Erin Knutson, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Fergus Falls: Jody Brendmoen, A.A.S., Health Information; Benjamin Colling, A.A.S., Electrical Technology; Cole Jackson, A.A.S., Information and Communications Technology and Certificate, Information and Communications Technology; Alexander Johnson, A.A.S., Electrical Technology; Justin Kester, Certificate, Welding Technology; Derek Kramer, Certificate, Precision Machining Technology; Jesse Rostad, Certificate, Welding Technology; Tyler Schleske, A.A.S., Agriculture
Fisher: Grant Egeland, A.A.S., Agriculture
Fosston: Kaitlin Tollefson, A.S., Liberal Arts
Freeport: Emily Harren, A.A.S., Occupational Therapy Assistant
Glenwood: Gena Jenniges, A.A.S., Culinary Arts
Grand Rapids: Jenna Curtis, A.A.S., Practical Nursing
Hastings: James Harper, A.A.S., Diesel Technology
Hawley: Lane Alm, A.A.S., John Deere Tech
Herman: Hannah Larson, A.A.S., Practical Nursing
Heron Lake: Benjamin Peter, A.A.S., John Deere Tech
Hitterdal: Kevin Gillespie, A.A.S., Agriculture
Johnson: Nicholas Jahnke, A.A.S., John Deere Tech
Kent: Brittany Kondos, A.A., Liberal Arts; Nikolas Kukert, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Kenyon: Andrew Strand, A.A.S., Agriculture
Lake Lillian: Jacob Peterson, A.A.S., John Deere Tech
Lake Park: Brian Anderson, A.A.S., HVAC/R Technology
Madison: Daniel Tuckett, A.S., Liberal Arts
Mahnomen: Eric Houska, A.A.S., Agriculture
Mankato: Brian Baker, Diploma, Diesel Technology
Medina: Mackenzie Wade, A.A.S., Business Management
Middle River: Kyle Majer, A.A.S., John Deere Tech
Minneapolis: Trevon Ware, A.A., Liberal Arts
Montgomery: Shailyn Busta, A.A.S., Business Management
Moorhead: Aron Bellemare, A.A.S., John Deere Tech; Scott Dandurand, A.A.S., Welding Technology; Bryce Jossund, A.A.S., John Deere Tech; Dalton Mortenson, Certificate, Welding Technology; Ethan Olson, Certificate, Precision Machining Technology; Zachary Revering, A.A.S., John Deere Tech; Amanda Ritchie, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Ryan Schatz, Certificate, Welding Technology; Grady Stillwell, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Morris: Nicholas Ascheman, Diploma, Diesel Technology
New Prague: Daniel Bartusek, Certificate, Welding Technology
North Mankato: John Brielmaier, A.A.S., Diesel Technology
Oklee: Zachary Grove, A.A.S., Diesel Technology
Olivia: Brett Grund, Certificate, Plumbing; Amanda Steffel, A.A.S., Agriculture
Park Rapids: Brandon Rivers, A.A.S., Diesel Technology; Nicholas Schulz, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Winfred Stinar, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Parkers Prairie: Dakotah Revering, A.A.S., John Deere Tech
Pelican Rapids: Andrew Buck, A.A.S., Electrical Technology
Pequot Lakes: Jacob Hanson, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Perham: Isaac Rutten, A.A.S., Precision Machining Technology
Ramsey: Brett Mathson, A.A.S., Diesel Technology
Red Lake Falls: Kyle Proulx, A.A.S., Agriculture
Regal: Tyler Eblen, A.A.S., John Deere Tech
Richwood: Cody Kologi, A.A.S., Agriculture
Roseau: Jarek Ludwick, A.A.S., Precision Machining Technology; Aaron Otto, Certificate, Precision Machining Technology
Rosemount: Austin Larson, A.A.S., Diesel Technology; Courtney Schmidt, A.A.S., Occupational Therapy Assistant
Rothsay: Dexter Aaberg, A.A.S., Powersports Technology; Nick Curtis, A.A.S., John Deere Tech; Carter Malingen, A.A.S., Agriculture
Sabin: Daniel Evert, A.A.S., Diesel Technology
Sauk Centre: Meghan Metcalf, A.A.S., Land Surveying and Civil Engineering Technology
Sebeka: Evan Huttunen, A.A.S., Welding Technology
St. Paul: Quashingm Smith-Pugh, A.A., Liberal Arts
Staples: Diane Gordon, A.A.S., Health Information
Twin Valley: Kristian Brevik, A.A.S., Powersports Technology
Ulen: Meaghan Rowcliffe, A.A., Liberal Arts
Vergas: Trinity Dahl, Certificate, Welding Technology; Zackary Dahring, A.A.S., Diesel Technology
Victoria: Nicklaus Erichsen, A.A.S., Powersports Technology
Viking: Jacob Hanson, A.A.S., Diesel Technology
Wadena: Breanna Speed, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Wheaton: Augustin Hubrig, A.A.S., Agriculture; Truman Raguse, A.A.S., Agriculture; Austin Russell, A.A.S., Electrical Technology
White Bear Lake: Michael Lyons, A.A.S., Electrical Technology
Wolverton: Natalie Marquart, A.A.S., Occupational Therapy Assistant
Woodbury: Abubakarr Conteh, A.A., Liberal Arts

MISSOURI
Lee's Summit: Brandon Smith, A.A., Liberal Arts
Williamsburg: Jennifer Graves, A.A.S., Dental Hygiene

MONTANA
Baker: Duncan Wyrick, A.A.S., Electrical Technology
Circle: Andrew Belus, A.A.S., John Deere Tech
Forsyth: Cody Weight, Certificate, Precision Machining Technology; Jackson Wolfe, Certificate, Welding Technology
Miles City: Brett Birkeland, A.A.S., Automotive Technology
Plentywood: Richard Anderson, A.A.S., John Deere Tech; Kody Woehl, A.A.S., John Deere Tech
Sidney: Mikayla Minow, A.A.S., Electrical Technology; Dalton Thomas, A.A.S., Diesel Technology; Jesse Ziler, A.A.S., Electrical Technology

NEBRASKA
Mitchell: Jonathan Yauney, A.A.S., Electrical Technology
Valentine: Ridge Krisher, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician

NORTH DAKOTA
Abercrombie: Ryan Bolme, A.A.S., Agriculture; Austin Heyen, A.A.S., HVAC/R Technology; Alexander Paczkowski, A.A.S., Diesel Technology; Marley Palm, A.A., Liberal Arts
Adams: Amber Heffta, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Katrina Nord, A.A.S., Agriculture
Alexander: Emmett Johnson, Certificate, Welding Technology; Joe Nelson, A.A.S., Electrical Technology
Almont: Samantha Thiel, A.A.S., Business Management
Anamoose: Michael Wagner, A.A.S., Diesel Technology
Arthur: Alexis Zieske, A.A., Liberal Arts
Ashley: Drew Dockter, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Tanner Meidinger, A.A.S., Building Construction Technology
Barney: Thomas Haberman, A.A.S., Diesel Technology
Beach: Stephen Szudera, Certificate, Precision Machining Technology
Belcourt: Bobbyjo Counts, Certificate, Welding Technology
Belfield: Trevor Ridl, A.A.S., Diesel Technology
Benedict: Lane Westman, A.A.S., Welding Technology
Beulah: Daniel Duppong, A.A.S., Construction Management Technology; Logan Eisenbeis, A.A.S., Welding Technology
Binford: Jamie Eggermont, A.A.S., Diesel Technology
Bismarck: Seth Bauer, Certificate, Plumbing; Hunter Bondeson, A.A.S., Electrical Technology; Shanna Gross, A.A.S., Health Information; Kristin Jacobchick, A.A.S., Business Management/Culinary Arts; Josh King, A.A.S., Diesel Technology; Christopher Kottre, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Sean Lennick, A.A.S., Electrical Technology; Mckenzie Minette, Certificate, Pharmacy Technician; Kolton Reis, A.A.S., Automotive and Diesel Master Technician; Dylan Schafer, A.A.S., John Deere Tech; Landon Schmidt, A.A.S., Electrical Technology; Dustin Seefeld, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Wyatt Wetzstein, A.A.S., Diesel Technology; Jonathon Wohl, A.A.S., Technical Studies
Bottineau: Casey Johnson, A.A.S., Welding Technology; Joel Niewoehner, A.A.S., Electrical Technology
Bowman: Daniel Freitag, A.A.S., Diesel Technology; Christopher Harriman, A.A.S., Diesel Technology
Buffalo: David Biggers, A.A.S., Automotive and Diesel Master Technician; Katelyn Pueppke, A.A.S., Business Management
Cando: Aaron Bergdahl, A.A.S., Building Construction Technology; Jacob Heisler, Certificate, Welding Technology; Steven Hunt, Diploma, Auto Body Repair and Refinishing Technology; William Senkyr, A.A.S., Mechatronics Technology
Carpio: Matthew Block, A.A.S., Electrical Technology
Carrington: Austin March, A.A.S., Diesel Technology; Mckenzie Miller, A.A.S., Electrical Technology; Logan Norton, A.A., Liberal Arts; Sara Opp, A.A.S., Business Management
Casselton: Rachel Gehrke, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology; Jared Meehl, A.A.S., John Deere Tech; John Propsom, Certificate, Welding Technology
Cavalier: Brett Hardy, A.A.S., Automotive and Diesel Master Technician; Aaron Hauge, A.A.S., Electrical Technology; Lucas Stegman, Certificate, Welding Technology; Adam Thacker, A.A.S., John Deere Tech; Lora Thompson, A.A.S., Pharmacy Technician
Chaffee: Matthew Baumler, A.A.S., Agriculture
Cogswell: Garrett Hayen, A.A.S., Agriculture
Colfax: Grant Haverland, A.A.S., Agriculture
Cooperstown: Shawn Bear, A.A.S., Electrical Technology
Crosby: Kayla Bakke, A.A.S., Dental Hygiene
Devils Lake: Garrett Aasand, A.A.S., Welding Technology; Jacob Lagasse, Certificate, Precision Machining Technology; Ethan Wang, Certificate, Precision Machining Technology
Dickinson: Joshua Kessel, Certificate, Welding Technology; Jayden Maher, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Paul Marsh, A.A.S., Electrical Technology; Dustin Mathiason, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology; Molly Miller, A.A.S., Dental Assisting
Douglas: Evan Riemer, Diploma, Powersports Technology
Drake: Stephen Meyers, A.A.S., Automotive and Diesel Master Technician
Dwight: Heather Awender, A.A., Liberal Arts
Edgeley: John Clark, Certificate, Auto Body Repair and Refinishing Technology; John Clark, A.A.S., Automotive Technology; Alex Gebhard, A.A.S., Precision Machining Technology; Hunter Wald, Certificate, Plumbing; Whitney Wald, A.A.S., Practical Nursing
Elgin: Arnold Friesz III, A.A.S., John Deere Tech; Tyler Rafteseth, A.A.S., Information and Communications Technology; Kristi Weikum, A.A.S., Mechatronics Technology
Ellendale: Evan Smith, Certificate, Precision Machining Technology
Fairfield: Danielle Basaraba, A.A.S., Automotive Technology
Fairmount: Seth Matejcek, A.A.S., Diesel Technology
Fargo: Carleton Battle, Certificate, Welding Technology; Owen Berg, Certificate, Precision Machining Technology; Trista Berg, A.A.S., Paramedic (EMT) Technology; Jessica Biesiot-Akers, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Trevor Bresin, A.A.S., Microelectronics Technology; Jeremy Bryant, A.A.S., Automotive Technology; Joseph Ellingson, Certificate, Welding Technology; Jason Engebretson, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology; Tyler Erickson, Certificate, Welding Technology; Chelsea Ertelt, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Garety Hagensen, Certificate, Precision Machining Technology; Alexander Harrington, A.A.S., Welding Technology; Ashley Herz, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Joshua Klein, A.A.S., Business Management; Brady LaMont, A.A.S., Diesel Technology; Nicholas Leckner, Certificate, Welding Technology; David Lohstreter, A.A.S., Precision Machining Technology; Tiffeny Longmire, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Colin Marum, A.A.S., Land Surveying and Civil Engineering Technology; Samuel Mieke, Certificate, Welding Technology; Deborah Mitterling, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Austin Olin, A.A.S., Powersports Technology; Ashley Olson, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Eli Olson, A.A.S., Automotive Technology; Brandon Perkins, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology; Chase Pulczinski, Certificate, Auto Body Repair and Refinishing Technology; Eric Quaye, Certificate, Welding Technology; Solomon Reeves, Jr., A.A.S., Welding Technology; Christian Roise, A.A.S., Business Management; Albert Schultz, A.A.S., Information and Communications Technology; Andi Steckler, A.A.S., Health Information; Connor Stevens, A.A.S., Building Construction Technology; Michaela Trangsrud, A.A.S., Practical Nursing; Nicholas Wagner, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Jennifer Zietz, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Jon Zimmerman, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Flasher: Josh Jochim, A.A.S., Diesel Technology
Forman: Alyssa Buckhouse, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Caleb Christianson, A.A.S., Agriculture; Frank Mlnarik, A.A.S., Diesel Technology; Justin Mlnarik, A.A.S., Diesel Technology
Fredonia: Kari Buchholz, A.A.S., Health Information; Evan Dittus, A.A.S., Diesel Technology
Gardner: Tasha Turner, A.A.S., Occupational Therapy Assistant
Garrison: Conner Moe, Certificate, Welding Technology; Karly Zink, A.A.S., Pharmacy Technician
Grafton: Whitney Aguilar, A.A., Liberal Arts; Sherokee Bogert, Certificate, Powersports Technology; Jake Lutovsky, A.A.S., Construction Management Technology
Grand Forks: Jenna Azure, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Mackenzie Oen, A.A.S., John Deere Tech; Shelby Regimbal, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology; Ashley Weiland, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Grandin: Curtis Weible, A.A.S., Paramedic (EMT) Technology
Great Bend: Rowdy Borman, A.A.S., Culinary Arts
Gwinner: Amanda Orn, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Riley Peterson, A.A.S., Business Management; Britian Pfaff, A.A.S., Agriculture; Justin Pierce, A.A.S., HVAC/R Technology
Halliday: Wil Kling, A.A.S., Diesel Technology
Hankinson: Tanner Coppin, A.A.S., Practical Nursing; Sheela Pankow, A.A.S., Agriculture; Paige Vellenga, A.A.S., Business Management
Harvey: Abby Southard, A.A.S., Pharmacy Technician
Harwood: Ryan Domier, A.A.S., John Deere Tech
Havana: Shelly Arneson, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Gregory Breker, A.A.S., Diesel Technology
Hebron: Andrew Maershbecker, A.A.S., John Deere Tech; Tyler McCone, Certificate, Welding Technology
Horace: Christopher Krick, A.A., Liberal Arts
Hunter: Adam Teegarden, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Jamestown: Brandon Dockter, Diploma, Automotive Technology; Rhiana Holmes, A.A.S., Dental Hygiene; Cody Johnson, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology; Andy Kinzler, A.A.S., John Deere Tech; Dakota Kleinsasser, A.A.S., HVAC/R Technology; Alexander Kuss, Certificate, Auto Body Repair and Refinishing Technology; Rex Mandel Jr., A.A.S., Electrical Technology; Tyson Richards, A.A.S., Electrical Technology; Buster Schrader, A.S., Liberal Arts; Ashley Sorge, A.S.N., Associate in Science in Nursing
Kathryn: Donovan Zacharias, Diploma, Diesel Technology
Killdeer: Ethan Karey, A.A.S., Electrical Technology
Kindred: Ryan McCollum, Diploma, Automotive Technology; Lukas Paulson, A.A.S., Welding Technology; Brady Sahr, A.A.S., Agriculture; Ashley Storbakken, A.S.N., Associate in Science in Nursing
Kulm: Kirsten Berntson, A.A.S., Culinary Arts
LaMoure: Tanesha Roehrich, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Katelyn Wendel, A.A.S., Agriculture
Langdon: Carlye Anderson, A.A.S., Pharmacy Technician; Corban Gage, A.A.S., Construction Management Technology; Andrew Welsh, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Larimore: Jamison Fuqua, A.A.S., John Deere Tech
Lawton: James Nienhuis, A.A.S., Diesel Technology
Leeds: Kevin Slaubaugh, A.A.S., John Deere Tech
Lehr: Jill Entzi, A.A.S., Pharmacy Technician
Lidgerwood: Ryan Heley, A.A.S., Microelectronics Technology; Jessica Houser, A.A.S., Practical Nursing; Taylor Oster, A.A.S., Business Management; Nick Wettstein, A.A.S., Building Construction Technology
Linton: Matthew Lawler, Certificate, Welding Technology; Scott Schmidt, A.A.S., Electrical Technology; Kayln Schneider, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Wayde Wangler, A.A.S., Electrical Technology
Lisbon: Tyce Boisjolie, A.A.S., John Deere Tech; Sarah Carlson, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Elizabeth Enger, A.A.S., Pharmacy Technician; Abbey Meyer, A.A., Liberal Arts; Brandon Olson, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology; Danielle Wiltse, A.S.N., Associate in Science in Nursing
Mandan: Christopher Hanson, A.A.S., Powersports Technology; Jessie Moe, Certificate, Powersports Technology; Chad Zachmeier, Certificate, Precision Machining Technology
Max: Jason Dokken, A.A.S., Welding Technology
Mekinock: Ryan Iverson, Certificate, Precision Machining Technology
Milnor: Austin Johnson, A.A.S., Agriculture; Chelsea Sims, A.A.S., Dental Hygiene
Minnewaukan: Amy Otten, A.A.S., Practical Nursing
Minot: Ethan Hanson, A.A.S., John Deere Tech; Andrew Keller, A.A.S., John Deere Tech; Travis Klein, A.A.S., Agriculture; Jesse Kurz, Certificate, Welding Technology; Matthew Niess, A.A.S., Precision Machining Technology; Andrew Ronningen, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Dustin Zieman, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Mooreton: Courtney Breuer, A.S., Liberal Arts; Kelsey Breuer, A.S., Liberal Arts
Mott: Olivia Billock, A.A., Liberal Arts; Jacob Greff, A.A.S., Electrical Technology; Brandon Johnson, A.A.S., Powersports Technology; Cameron Walsh, A.A.S., Welding Technology
Napoleon: Jayden Dewald, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology; Lucas Wald, Certificate, Auto Body Repair and Refinishing Technology
New England: Jordan Maershbecker, Certificate, Precision Machining Technology
New Rockford: Sarah Tulving, Certificate, Pharmacy Technician
New Salem: Jacob Engelter, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Newburg: Ashley Miller, A.A.S., Practical Nursing
Noonan: Sawyer Lagein, Diploma, Diesel Technology
Northwood: Tyler Haugen, A.A.S., Electrical Technology
Nortonville: Tyler Berg, A.A.S., Agriculture
Oakes: Austin Deering, A.A.S., Powersports Technology; Jesse Doggett, A.A.S., Business Management; Zachary Hembree-Mueller, A.A.S., HVAC/R Technology; Shelby Moe, A.A.S., Business Management; Sylvia Peter, A.A.S., Practical Nursing; Jessica Peters, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Marc Roney, A.A.S., Electrical Technology
Orrin: Stuart Schneider, A.A.S., Powersports Technology
Osnabrock: Christopher Lundeby, A.A.S., Diesel Technology
Palermo: Tyler Severance, A.A.S., Electrical Technology
Park River: Michael Seim, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Pembina: Jacob Wilmer, Certificate, Welding Technology; Jonathan Wilmer, A.A.S., Electrical Technology
Portland: Chelsey Amb, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Powers Lake: Dylan Eckert, A.A.S., John Deere Tech
Ray: Ty Nelson, A.A.S., Electrical Technology
Richardton: Forrest Van Orman, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Rolla: Jane Leonard, A.A.S., Health Information; Brendon Mattson, A.A.S., Business Management; Weston Schoening, Certificate, Welding Technology
Rugby: Brady Tuchscherer, A.A.S., Diesel Technology
Rutland: Tracy Haussler, A.A., Liberal Arts
Scranton: Dylan Titus, A.A.S., Precision Machining Technology
Sheldon: Brett Bartholomay, Diploma, Automotive Technology
Sherwood: Mykal Daeley, A.A.S., Culinary Arts
St. Thomas: Frank Contreras, Jr., A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Stanley: Jake Smith, A.A.S., Diesel Technology
Starkweather: Stuart Anderson, A.A.S., Information and Communications Technology
Steele: Christopher Binder, A.A.S., John Deere Tech
Strasburg: Mason Kramer, A.A.S., Electrical Technology
Surrey: Kory Alexander, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Thompson: Matt Barwin, A.A.S., John Deere Tech
Turtle Lake: Taylor Fylling, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Tuttle: Jeremiah Goodman, A.A.S., Diesel Technology
Valley City: Trevor Anderson, A.A.S., Agriculture; Brandon Compson, Certificate, Precision Machining Technology; Dariann Loibl, A.A.S., Business Management and A.A.S., Restaurant Management
Velva: Luke Hollenbeck, A.A.S., John Deere Tech
Wahpeton: Gary Althoff, Certificate, Welding Technology; Elisha Bajumpaa, A.A., Liberal Arts; Kayla Bakke, A.S., Liberal Arts; Majken Breuer, A.A.S., Practical Nursing; Darren Calderon, A.A.S., Electrical Technology; Courtney Cook, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Morgan Czichotzki, A.A., Liberal Arts; Ashley Edwardson, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Julia Fisher, A.S.N., Associate in Science in Nursing; Cole Gilles, A.A.S., Agriculture; Joel Green, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Patrick Griffin, A.A.S., Automotive Technology; Jennifer Harty, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts; Saskia Hindersmann, A.A.S., Culinary Arts; Sara Holcomb, A.A.S., Business Management; Alex Hovde, A.A.S., Welding Technology; Darcy Jilek, A.S., Liberal Arts; Brittany Jones, A.A., Liberal Arts; Dylan Keller, Certificate, Welding Technology; Connor Koppang, A.A.S., Construction Management Technology; Brandon Langfeld, A.A.S., Agriculture; Sarah Langfeld, A.A.S., Practical Nursing; Andrew Mandt, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician; Grant Manock, A.A.S., Agriculture; Landon Medenwald, A.A.S., Welding Technology; Hunter Onchuck, A.S., Liberal Arts; Brett Pietron, A.A.S., Business Management; Nathanael Pratt, A.A., Liberal Arts; Justice Rabbithead, A.A., Liberal Arts; Kristopher Rinnels, A.A.S., Powersports Technology; Courtney Rossow, A.A.S., Agriculture; Dominique Smedberg, A.A., Liberal Arts; Karly Sokness, A.S., Liberal Arts; Aaron Stone, A.A.S., Construction Management Technology; Elijah Wallace, A.A.S., Automotive Technology; Bryce Wetzel, Certificate, Plumbing; Charles Wieser, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology
West Fargo: Christopher Byzewski, A.A.S., Construction Management Technology; Matthew Clark, A.A.S., Diesel Technology; Davis Dube, A.A.S., John Deere Tech; Cody Fry, A.A.S., Diesel Technology; Tyler Jensen, Certificate, Welding Technology; Lucas Keller, A.A.S., John Deere Tech; Landon Knoll, A.A.S., Electrical Technology; Kasey Lang, A.A.S., Practical Nursing; Ryan Leick, Diploma, Automotive Technology; Nathan Mugavero, A.A.S., Building Construction Technology; Trent Olson, A.A., Liberal Arts; Nicholas Schultz, A.A., Liberal Arts; Andrea Sluke, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Kathy Traylor, A.A.S., Practical Nursing
Williston: Joshua Bloxham, A.A.S., Diesel Technology; Kameron Lynch, A.A.S., Diesel Technology; Megan Moen, A.S., Liberal Arts; Ejay Stuen, A.A.S., HVAC/R Technology; Jordan Twete, A.A.S., Diesel Technology
Willow City: Kaylee Diebold, A.A.S., Pharmacy Technician
Wimbledon: Bradley Clemens, A.A.S., Agriculture
Wishek: Dillon Braaten, A.A.S., Welding Technology; Alyssa Lordy, A.A.S., Culinary Arts
Wyndmere: Harrison Blazek, A.A., Liberal Arts; Johnathan Blazek, Diploma, Automotive Technology; Marcela Fields, A.A., Liberal Arts; Brogan Foertsch, A.A.S., Building Construction Technology
Zap: Michael Bitz, A.A.S., Automotive Technology; Brooke Renner, A.A.S., Business Management

SOUTH DAKOTA
Aberdeen: Jerome Roemmick, Certificate, Auto Body Repair and Refinishing Technology
Ashton: Hilary Frericks, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Britton: Lexy Tank, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology and A.A.S., Construction Management Technology; Andrew Weber, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology
Brookings: Justin Johnson, A.A.S., John Deere Tech
Buffalo: John Helms, A.A.S., Automotive and Diesel Master Technician
Claremont: Kristin Hagen, A.A.S., Dental Hygiene
Frederick: Dalton Kopecky, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Hecla: Harlee Hesse, A.A.S., Occupational Therapy Assistant; Anthony Reimer, A.A.S., Auto Body Repair and Refinishing Technology
Hosmer: Christopher Grismer, A.A.S., John Deere Tech
Philip: Cody Bouman, A.A.S., Caterpillar Dealer Service Technician
Rosholt: Alison Anderson, A.A., Liberal Arts
Sisseton: Cole Bernard, A.A., Liberal Arts; Garrett Tasa, A.A.S., Mechatronics Technology
Tea: Kirsten Pierson, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Watertown: Karlee Seim, A.A.S., Business Management
Waubay: Justine Butler, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Webster: Christopher Gravley, A.A.S., Architectural Drafting and Estimating Technology
Wilmot: Marissa Ebben, A.A.S., Agriculture; Carlene Porter, A.A.S., Occupational Therapy Assistant

VIRGINIA
Basye: Jarad Kriz, A.A.S., Construction Management Technology and A.A.S.,Technical Studies;
King George: Dakota Horner, A.A.S., Welding Technology

WASHINGTON
Camano Island: Cody Staley, A.A.S., John Deere Tech

WISCONSIN
Milwaukee: Shaunte Tucker, A.S., Liberal Arts

INTERNATIONAL COUNTRIES
Canada: Estevan, Saskatchewan: Ashlie Challner, A.A.S., Dental Hygiene and A.S., Liberal Arts
Ghana: Kumasi, Apaah: Stephen Asare, Certificate, Welding Technology

A.A. = Associate of Arts
A.A.S. = Associate of Applied Science
A.S. = Associate of Science
A.S.N. = Associate of Science in Nursing

NDSCS earns CEO Cancer Gold Standard re-accreditation

July 16, 2015

When it comes to promoting workplace wellness and encouraging healthier behavior, the North Dakota State College of Science continues to lead by example. For the second year in a row, the CEO Roundtable on Cancer has once again awarded NDSCS with CEO Cancer Gold StandardTM accreditation for its efforts to reduce the risk of cancer for its employees and covered family members by promoting healthy lifestyle choices, encouraging early detection through cancer screenings and ensuring access to quality treatment.

The CEO Roundtable on Cancer, a nonprofit organization of CEOs founded by former President George H.W. Bush, created the CEO Cancer Gold Standard in collaboration with the National Cancer Institute, many of its designated cancer centers and leading nonprofit, health organizations. The Gold Standard calls for companies to evaluate their health benefits and corporate culture and take extensive, concrete action in five key areas of health and wellness to reduce the risk of cancer in the workplace.

NDSCS is a tobacco-free campus and has an active employee-driven Wellness Team that oversees campus-wide initiatives, including health screenings, a flu shot blitz, a fruit/veggie challenge, healthy cooking classes, walking programs and more.

“We are honored to once again be recognized for the work we do to encourage our faculty and staff to lead a healthy lifestyle,” said NDSCS President Dr. John Richman. “Any steps we can take to reduce the cancer risk for our employees and campus community will have a positive long-term impact on the workforce in North Dakota.”  

To earn Gold Standard accreditation, a company must establish programs to reduce cancer risk by discouraging tobacco use, encouraging physical activity, promoting healthy diet and nutrition, detecting cancer at its earliest stages and providing access to quality care, including participation in clinical trials.

Daily News: 39 years of doing it for the kids

July 16, 2015

By Turner Blaufuss

Last week’s NDSCS boys’ basketball camp was final for longtime Youth Camp Coordinator Max Reinke

This last week’s North Dakota State College of Science boys’ basketball camp had a record-high 191 athletes. For 39 years, young athletes from all over the area have made the trip to Wahpeton to hone their craft and compete on the hardwood.

The successful camp was also the final for Camp Coordinator Max Reinke who has operated and handled numerous other jobs at NDSCS camps since its inception 39 years ago.

“There always seem to be reasons and mine is health reasons. I’ve been told to reduce my load and this last week has been a real blast,” Reinke said. “It’s been a good run, but I just need to step down.”

The typical day for an NDSCS basketball camp begins at 8 a.m. with open gym.

Following the morning shoot-around is the 8:30 a.m. fundamentals session. Reinke expressed the impressive steps forward the camp has taken on the way the drills are conducted to make sure everyone is active.

“We used to do 10 at a station then the campers would rotate and thinking back you didn’t get enough time to touch the ball,” Reinke said. “When I looked in there this week, everybody was involved in something. If they didn’t have the ball they were still involved in something like shuffling, defense, boxing out – they weren’t waiting in line to do it.”

After three hours of fundamental drills, the campers load the bus to the NDSCS Student Center for their noon meal. In the early days of the camp Reinke and other camp personnel had to buy food for all the campers to feed them throughout the day, but the Student Center made more sense to Reinke.

“We did that for a while before we got smart about it and started going through the Student Center,” Reinke said. “That’s what we do now and the staff is always conscious of what the young boys like and the menu is never the same.”

From 12:15-4:30 p.m. the campers have some time for more open gym as one court is always open and they follow with a contest and games. Each day has a different competition for the athletes and awards are given at the end of the week. The younger campers compete in the Big Ten League, while the older hoopsters are in the NBA division. In the early days of Wildcat Camp there were few coaches, but Reinke knew they needed to spend a little extra money to get more coaches so it would be a better experience for them as well.

“The old days we used to have 12 coaches and they’d coach a Big Ten team and an NBA team and write evaluations for each player. Not only coach them but they officiate too. Now we have three officials to each court and coaches get to rest so we don’t burn them out,” Reinke said. “You spend a little bit more money, but then it’s fun for everybody including the coaches.”

At 4:30 p.m. the students once again flood the Student Center and from 6-8 p.m. the campers have another contest and even more games. Reinke’s goal when he designs the schedule is to give the athletes a large chunk of their day to spend on fundamentals while also leaving plenty of time for various contests and games, which produces a strong balance of work and fun.

“Definitely fundamentals are what make the camp and a lot of the campers don’t like fundamentals because they want to play games. You ask any coach or former player and they’ll look back and say fundamentals are the key,” Reinke said. “We figured out what we wanted to do with the time allotment to get a lot of fun in, too.”

The longtime camp coordinator was happy to carry on the Dr. Clair T. Blikre’s belief in keeping the camp costs affordable with a large focus on getting better.

“It goes back to Dr. Blikre. Wayne Johnson and Chuck Hanson approached him about starting a camp here. Dr. Blikre said you keep the cost low and the profits go to scholarships. I’ve continued that philosophy and the cost for three and a half days, including meals and rooms is great,” Reinke said. “I came from the old school where you keep it inexpensive and work them hard.”

Reinke was also happy he made it fun for all of the players and camp personnel as he receives numerous compliments every year. He’s made countless memories at Wildcat Camps and said what he’ll miss most is interacting with the campers.

“A lot of first-timers always stop by and say, ‘Hey, I really like this camp!’ All the funny things that happen with the kids and the compliments they give me aren’t needed but they’re very nice,” Reinke said. “I won’t miss the work part that causes the headache, but all these years I’ve always done it for the kids.”

Full article from the Wahpeton Daily News

NDSCS-Fargo to hold Open House sessions for prospective Students

July 09, 2015

The North Dakota State College of Science will be holding Open House sessions on Wednesday, July 15 from 2 – 6 p.m. and Friday, August 7 from noon – 5 p.m. at NDSCS-Fargo, located at 1305 19th Avenue North, for students interested in taking classes at the Fargo location.

These free come-and-go sessions are open to the public and will focus on NDSCS-Fargo and Online program options, curriculum and class schedules, tuition costs and financial aid, the application process and any questions. Current NDSCS-Fargo faculty and Enrollment Services representatives will also be on hand to answer questions. No pre-registration is required to attend.

New courses at NDSCS-Fargo being offered this fall include: Criminal Justice Transfer, General Business Management (now being offered during the day), IT Forensics and Mobile Application Developer.

For more information please contact a Fargo Programs Representative at ndscs.fargoprograms@ndscs.edu or 701-231-6935 or visit www.ndscs.edu/openhouse.

NDSCS students earn top awards at SkillsUSA Nationals

July 06, 2015

North Dakota State College of Science students recently earned top honors at the SkillsUSA National Leadership and Skills Conference (NLSC).

Austin Olin and Stacey Rustand of Fargo, N.D., and Isaac Rutten of Perham, Minn., each earned first place while David Lohstreter of Wahpeton, N.D., earned second in the recent SkillsUSA National Competition held in Louisville, Ky., in mid-June.

Olin, a Powersports Technology student, secured a gold medal in the Motorcycle Service Technology category, while Rustand, a Culinary Arts student, earned a gold medal for her performance in the Culinary Arts category. Rutten, a Precision Machining Technology student, secured a gold medal in the CNC Turning Specialist category, while Lohstreter, another Precision Machining Technology student, earned a silver medal for his performance in the CNC Milling Specialist category.

The students were advised by NDSCS instructors Lee Larson and Steve Johnson.

More than 6,000 students competed for national recognition in the 51st annual SkillsUSA NLSC in 100 hands-on occupational and leadership contests, such as electronics, precision machining, public speaking and culinary arts. Contests were run with the help of industry, trade associations and labor organizations, and test competencies set by industry.

« Back

Oops! It appears your browser is no longer supported.

You have a few options from this point. The first and most recommended option would be to download one of the browsers below. If that is not possible, the second suggestion would be to update your current browser, you can follow the update link below for that. Otherwise, the site will still function in its current state, but in a limited capacity.

New Browsers

Updates

×